۰۱ تیر ۱۳۹۸
تیر ۱, ۱۳۹۸

پولیپ بینی

تیر ۱, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

پولیپ بینی

به توده ی خاکستری و گاها بی رنگی ، پولیپ بینی گفته می شود که معمولا از مخاط سینوس ها و یا از خود بینی منشا می گیرد .

( جراحی بینی )

علل پولیپ بینی چیست ؟

برای ایجاد شدن این عارضه علل مشخصی وجود ندارد ولی التهابات و عفونت های مزمن می تواند موجب پیدایش پولیپ بینی شود .

معمولا پولیپ به دلیل آلرژی بینی ایجاد می شود که امکان دارد با حساسیت هایی همچون آسم و یا حساسیت پوستی همراه باشد . بر اثر حساسیت ، مخاط بینی متورم می شوند و به حالت یک نسج اضافی در می آیند و درون بینی و نسج ها را نیز پر می کنند و به تدریج به اندازه ی آن اضافه می شود . در صورتی که آلرژی به موقع درمان شود از به وجود آمدن پولیپ جلوگیری می شود و یا بروز آن به تعویق می افتد .

راه های تشخیص پولیپ بینی :

پولیپ بینی از طریق معاینه ی بالینی به راحتی مشخص می شود . برخی افراد بر اثر متورم شدن شاخک های تحتانی بینی که تقریبا منجر به ایجاد انسداد تنفسی می شود به اشتباه تصور می کنند که دچار پولیپ شده اند اما پس از معاینه مشخص می شود که اثری از پولیپ در ایشان وجود ندارد .

درمان پولیپ بینی :

درصورتی که اندازه ی پولیپ به حدی برسد که باعث انسداد بینی شود جهت برداشتن آن نیاز به عمل جراحی بینی می باشد . به این دلیل که به طور معمول منشا پولیپ از داخل سینوس ها است ، در صورتی که فقط پولیپ بینی خارج شود احتمال عود آن از زمانی که علاوه بر خارج کردن پولیپ ، با آندوسکوپ داخل سینوس ها نیز از وجود پولیپ تخلیه شود بیشتر است .

بنابراین بعد از عمل جراحی احتمال عود پولیپ وجود دارد ولی درمان ضد آْلرژی برای به تعویق انداختن پیدایش پولیپ و یا کاستن از سرعت رشد آن موثر می باشد .

عمل جراحی پولیپ بینی ،هم تحت نیمه بیهوشی و هم تحت بیهوشی کامل قابل انجام است . مدت زمان انجام عمل جراحی بینی تقریبا ۲۰ دفقیقه است و بیمار در همان روز ترخیص می شود .

به مدت ۱۰ روز پس از عمل می بایستی آنتی بیوتیک مصرف شود و استفاده از دارو های ضد آْلرژی نیز جهت به تعویق انداختن عود پولیپ ضروری است .