۱۹ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۱۹, ۱۳۹۸

مراقبتهای سه ماهه سوم بارداری

اسفند ۱۹, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

مراقبتهای سه ماهه سوم بارداری

« سه ماه سوم بارداری» حاوی هفته بیست و هشتم تا هفته چلهم بارداری است، ماه پایان بارداری شاید یه مقدار سختی بیشتری از« سه ماه دوم بارداری» دارد. این سه ماه جز مهم ترین ماه ها است برای این که زایمان که آخرین مرحله است در این ماه است.


تمام دکتران و تمام متخصصان به شما توصیه میکنند که زایمان طبیعی را انتخاب کنید.

در شروع« سه ماه سوم بارداری» کودک شما تقریبا یک کیلوگرم است، وی همچنین میتواند اکنون چشمک بزند، پوست کودکتان در سه ماه سوم بارداری با جذب بیشتری چربی پوست خود را ترمیم میکنند و در پایان تمام چروکدیگی های خود را ترمیم میکند و ناخن های دست و پا رشد میکند .

مراقبت های زمان بارداری زنان، نقش مهمی در سلامت مادر و جنین ایفا میکنند . تغذیه صحیح در بارداری، ضامن رشد کافی جنین و فراهم شدن ویتامین ها و مواد غذایی لازم برای مادر میباشند .

در سه ماهه سوم حاملگی( هفته ۲۸ تا ۴۲ بارداری) ویزیت دکتر زنان به این صورت الزامی است. از هفته بیست و هشتم بارداری تا هفته سی و شش هر ۲ هفته یک بار و بعد هفته ای یک بار تا زایمان در این معاینات بارداری، پزشک وزن، فشار خون و ارتفاع رحم شما را اندازه‌گیری کرده و در پرونده مامایی( جهت ارجاع به زایشگاه) ثبت می نماید. در ضمن صدای قلب جنین به وسیله سونی کید سمع شده و از سلامت جنین اطمینان بعمل می‌اید .

افزایش متوسط وزن خانم باردار در سه ماهه سوم بارداری حدود ۵ کیلوگرم میباشد . از حدود هفته ۳۸ بارداری، پزشک یک معاینه داخلی لگن جهت تعیین پوزیشن جنین و سایز لگن( به منظور احتمال تنگی لگن) بعمل می آورد با انجام سونوگرافی در سه ماهه سوم بارداری و اندازه‌گیری وزن جنین از این طریق میتوان جنین های دارای” رشد ناکافی داخل رحم” را تشخیص داد و اقدامات درمانی مناسب را بعمل آورد.

 

تغییرات جسمی و روحی زن باردار در سه ماهه سوم عبارتند از

* تنگی نفس

* سوزش معده

* ورم مچ پا، انگشتان و صورت

* هموروئید( خون ریزی مقعد)

* حساس شدن سینه ها و ممکن است شیر آبکی به اسم آغوز از سینه ها بیاید.

* مشکلات خواب.

* در اواخر بارداری مادر معمولاً کم حوصله و عجول است و زن و شوهر، هر دو در مورد زایمان و سلامت نوزاد نگران هستند. در این دوره پدرو مادر می توانند با متوجه کردن افکار خود به تهیه مقدمات تولد نوزاد این نگرانی ها را کاهش دهند.

* کودک در شکم شما، کم تر حرکت میکند .

* گرفتگی عضلانی که میتواند نشانه ای از زایمان طبیعی باشد.

* همان طور که به زمان زایمان نزدیکتر می شوید، دهانه رحم نازک تر و نرم تر میشود .

* تکرر ادرار

* درد کمر وپشت

علایم خطر در سه ماهه سوم بارداری

خون ریزی بارداری شدید( لکه بینی مختصر در روز های آخر ممکن است به دلیل نزدیک بودن زایمان باشد).

با احتمال جفت سرراهی( پلاسنتا پره ویا) و یا کندگی جفت( دکولمان)

خارج شدن غیرمنتظره مایع از واژن( احتمال پارگی کیسه آب جنین)

کاهش واضح حرکات جنین بروز انقباضات رحمی( کنتراکشن) بیش از ۳ بار در ساعت توصیه می شود در صورت بروز هر یک از این علایم هر چه سریعتر به پزشک و یا مراکز درمانی مراجعه کنید.