۰۴ تیر ۱۳۹۸
تیر ۴, ۱۳۹۸

فواید ارتودنسی

تیر ۴, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

فواید ارتودنسی

ارتودنسی orthodontics یکی از رشته های دندانپزشکی می باشد که از دو واژه ” ارتو ” به معنای راست و درست و ” دنس ” به معنای دندان تشکیل شده است. ارتودنسی در لغت به معنای راست و مرتب کردن دندان ها می باشد اما امروزه دامنه عملکرد آن فقط به دندانها محدود نمی شود و حتی در تصحیح روابط فکی نیز کمک کننده می باشد.( متخصص ارتودنسی کرج )
ارتودنسی دارای فوایدی می باشد که در این مقاله درباره آن توضیخاتی را ارائه می کنیم.
برخی از افراد برای درمان ارتودنسی این سوال در ذهن شان ایجاد می شود که بهترین سن برای ارتودنسی چه سنی می باشد؟
در صورتی که فرد تنها دارای مشکل نامرتبی دندان باشد محدودیت سنی ندارد و در تمام سنین قابل انجام می باشد. البته ارتودنسی در سنین بالا ملاحظات مخصوص به خود را دارد.
با تمام توضیحات فوق بهترین سن برای مراجعه درمان ارتودنسی هنگامی است که آخرین دندانهای شیری می افتند و آخرین دندانهای دایمی رویش پیدا می کنند (حدود ۱۲ سالگی ).
حال اگر فرد دارای مشکلات فکی نیز باشد زمان مناسب با توجه به دختر یا پسر بودن متفاوت می باشد، زمان درمان ارتودنسی همراه با ناهنجاری های فکی در دخترها ۹ سالگی و در پسرها سن مناسب درمان ۱۱ سالگی می باشد(قبل از شروع بلوغ).

فواید ارتودنسی
فواید ارتودنسی تنها محدود به اصلاح ناهنجاری های دندان و فک نمی باشد بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس افراد می شود و البته برخی مشکلات فانکشنال را نیز برطرف می کند.
در واقع صاف و مرتب بودن دندان ها بسیار مهم است اما مهم تر از آن رفع مشکلات احتمالی فک بالا و پایین و دندان ها می باشد.
دندان های کج و بهم ریخته باعث می شود که فرد نتواند به درستی دندان ها خود را تمیز کند و بهداشت آن را رعایت نماید و این موضوع باعث پوسیدگی دندان و احتمال بروز بیماری های لثه می شود که با ارتودنسی این مشکل بهبود می یابد.
در صورتی که ناهنجاری های دندان با مراجعه به متخصص ارتودنسی برطرف نشود،در حالت پیچیده باعث بروز مشکلاتی در جویدن و تکلم فرد می شود.
مشکلات فک و دندان اگر شدید باشند باعث وارد آوردن فشار بر مفاصل فک نیز می شود.
در برخی موارد نیز ذکر شده است که ارتودنسی باعث بهبود مشکلات گوارشی ناشی از نامرتبی دندان ها و مشکلات فکین می شود.
همچنین با ارتودنسی می توان درمان های پیشگیری کننده ای را برای کودکان در حال رشد در نظر گرفت تا از بروز ناهماهنگی فکی و استخوانی و نامرتبی دندان ها جلوگیری کرد.
تاثیر ارتودنسی بر بینی :
بینی و تناسب بینی یکی از مهم ترین فاکتورهای زیبایی در چهره می باشد که شاید در نگاه اول به نظر نرسد که با درمان ارتودنسی می توان تناسب صورت و بینی را بهتر کرد.
ولی شاید برایتان جالب باشد که می توان گفت از دیگر فواید ارتودنسی تاثیر بر زیباتر شدن فرم بینی می باشد.
برای آگاهی بیشتر درباره ارتودنسی ، جراحی فک و جراحی بینی می توانید به مقاله مربوط به آن که توسط دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسی و جراحی فک ( بهترین متخصص ارتودنسی در کرج ) تهیه شده و در سایت موجود است مراجعه کنید.

مراحل ارتودنسی :
فرد پس از انتخاب متخصص ارتودنسی و جراحی فک برای معاینه و طرح برنامه درمان به ارتودنتیست مراجعه می کند.
ارتودنتیست درباره مراحل ارتودنسی توضیحات جامع در اختیار بیمار می گذارد تا فرد با آگاهی از مراحل ارتودنسی اقدام به درمان کند.
در مقاله مربوط به مراحل ارتودنسی توضیحات جامعی داده شده است که می توانید به آن مراجعه کنید.
عوارض ارتودنسی :
بسیاری از افراد پیش اقدام به درمان ارتودنسی می خواهند بدانند که آیا ارتودنسی عوارضی دارد یا خیر؟
باید پاسخ داد که درمان ارتودنسی و جراحی فک عارضه ای نداشته و تنها عارضه آن زمانی به وجود می آید که فرد بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکند.
قیمت ارتودنسی دندان :
یکی از متداول ترین سوالی که افراد در متقاضی برای ارتودنسی دارند درباره قیمت ارتودنسی دندان می باشد که دکتر فرزین اصلانی در مقاله هزینه درمان ارتودنسی جراحی فک به صورت کامل توضیحاتی را مطرح نموده اند که می توانید برای کسب آگاهی درباره هزینه ارتودنسی به آن مراجعه کنید.