آشنایی با آمالگام، ماده پرکننده نقره‌ای‌رنگ دندان

آمالگام، ماده پرکننده ایده‌آلی در دندانپزشکی است؛ چون علاوه برارزان و بادوام بودن، سازگاری مناسبی با بافت‌های دهان و دندان دارد. آمالگام یکی از پرمصرف‌ترین مواد پرکننده در دندانپزشکی ترمیمی است؛ آلیاژی از جیوه و چند فلز دیگر مانند نقره، قلع، مس و روی. اگر می‌خواهید با آمالگام بیشتر آشنا شوید، با ما همراه شوید.

آمالگام از نظر رنگ با دندان‌های طبیعی اخلاف زیادی دارد و بدتر از آن بعد از قرار گرفتن در محیط دهان به تدریج ممکن است رنگش تیره‌تر هم بشود. بنابراین استفاده از آن برای پرکردن دندان‌های پیشین که هنگام صحبت کردن دیده می‌شوند، مناسب نیست.

اما برعکس به دلیل استحکام خوبی که دارد، می‌توان از آن برای پرکردن دندان‌های آسیاب بزرک و کوچک که فشار جویدن را تحمل می‌کنند، استفاده کرد. گاهی هم از آمالگام برای ترمیم سطوح نامرئی دندان‌های جلو استفاده می‌شود به شرط اینکه پوسیدگی خیلی کوچک باشد و مقدار کمی از آمالگام برای ترمیم دندان کافی باشد چون اگر مقدار زیادی آمالگام در سطح پشتی دندان‌های جلویی استفاده شود، سیاهی آن از روی دندان به چشم می‌خورد و منظره چندان زیبایی نمی‌باشد.

پوسیدگی حاشیه‌ای

اگر از دوستان و افراد خانواده‌تان سوال کنید می‌بینید که اکثر آنها حداقل یکی از دندان‌هایشان با آمالگام این ماده سیاه، پر شده است. به راستی چرا آمالگام بیش از سایر مواد پرکننده در دندانپزشکی ترمیمی به کار گرفته می‌شود؟

یکی از دلایل آن این است که آمالگام تطابق نسبتا خوبی با دیواره‌های حفره دندان پس از برداشتن پوسیدگی، برقرار می‌کند بنابراین بزاق و میکروب‌های پوسیدگی‌زا نمی‌توانند از حاشیه پرکردگی آمالگام دوباره وارد دندان شوند و بار دیگر دندان را پوسیده کنند.

نمک‌هایی فلزی حاصل از واکنش آمالگام و بزاق، فاصله بین دندان و آمالگام درون حفره را پر کرده و دیگر جایی برای نفوذ میکروب‌ها و پوسیدگی ثانویه دندان باقی نمی‌ماند. به زبان ساده‌تر دندان‌هایی که با آمالگام در مقایسه با مواد پر کننده همرنگ دندان، پر می‌شوند در آینده کمتر در حادثه پرکردگی، دچار پوسیدگی می‌شوند.

آمالگام چگونه دندان را ترمیم می‌کند؟

وقتی که آمالگام به تازگی با جیوه مایع مخلوط می‌شود،‌ خاصیت شکل‌پذیری دارد. بنابراین می‌توان آن را به آسانی درون حفره آماده شده دندان که تمام پوسیدگی‌های آن خارج شده است، فشرده کرد. پس از اینکه دندانپزشک با آمالگام حفره دندان شما را پر کرد، با وسایل مخصوصی به آن شکل می‌دهد و شیارها و برجستگی‌هایی یک دندان طبیعی را روی آن به وجود می‌آورد.

سپس آن را با قلمهای مخصوصی براق می‌کند. فراموش نکنید یک هفته پس از ترمیم دندانتان با آمالگام برای پرداخت نهایی پرکرد‌گی دندانتان به دندانپزشک مراجعه کنید.

خوبی و بدی آمالگام

ترمیم دندان با آمالگام بسیار آسان است و تکنیک خیلی پیچیده‌ای ندارد. با آمالگام به راحتی می‌توان شکل طبیعی دندان را بازسازی کرد. همچنین ترمیم‌های آمالگام فشارهای جویدن را تحمل می‌کنند و مقاومت‌ کافی در برابر شکستن دارند.

معمولا یک ترمیم آمالگام مناسب، سال‌ها به شما سرویس می‌دهد. عیب اساسی آمالگام این است که به ساختمان دندان باند نمی‌شود برعکس مواد ترمیمی همرنگ دندان که با مولکول‌های مینا و عاج باند می‌شوند. رنگ تیره آمالگام هم، چندان زیبا نیست به همین دلیل، این ماده نقره‌ای، در برخی کشورهای اروپایی، از رده خارج شده است.

آمالگام؛ عصای دست دندانپزشکان

آمالگام، ماده ترمیمی مناسبی برای بیشتر دندان‌ها است و حتی در شرایطی بهترین ماده پرکننده ارزان است. بیایید با هم به قلمرو فرمانروایی این آلیاژ نقره‌ای نگاهی بیندازیم:• سن: دندانپزشکان از آمالگام برای ترمیم دندان‌های همه افراد، پیر و جوان استفاده می‌کنند. این پرکننده نقره‌ای را می‌توان برای ترمیم دندان‌های شیری کودکان و دندان‌های دائمی بزرگسالان در تمام سنین استفاده کرد.

ترمیم پوسیدگی‌های کوچک تا متوسط: اگر پوسیدگی دندان ‌شما، اندازه‌اش کوچک تا متوسط است، آمالگام ماده ترمیمی مناسبی برای پرکردن دندانتان پس از برداشتن پوسیدگی است.

دندان‌های عقبی: دندان‌های آسیابی بزرگ و کوچک، دندان‌هایی هستند که فشار ناشی از جویدن غذاها را تحمل می‌کنند، بنابراین در صورت پوسیده شدن، باید با مواد محکمی، ترمیم شوند، آمالگام نیروهای ناشی از جویدن را به راحتی تحمل می‌کند و ترمیم مناسبی برای دندان‌های عقبی است.

بهداشت دهانی ضعیف: اگر شما فقط گاه‌گاهی به سراغ مسواک و خمیر دندان می‌روید و بهداشت دهان و دندان‌هایتان را رعایت نمی‌کنید، آمالگام مناسب‌ترین ماده برای ترمیم دندان‌های شماست.

قیمت و هزینه: آمالگام ماده پرکننده ارزانی است و هزینه ترمیم دندان با آمالگام، کمتر از ترمیم دندان با مواد همرنگ دندان و روکش است.

آمالگام برای چه کسانی‌ ممنوع‌ است؟

گرچه آمالگام تقریبا برای ترمیم دندان‌های بسیاری از افراد مناسب است ولی این به آن معنی نیست که همه افراد می‌توانن از آن استفاده کنند.

آمالگام نیز مانند هر داروی دیگری برای بعضی افراد منع مصرف دارد:• ‌پوسیدگی‌های بزرگ: اگر بخش وسیعی از ساختمان دندان شما به دلیل پوسیدگی، تخریب شده است، آمالگام ترمیم مناسبی برای آن نیست.

این دندان‌ها بهتر است روکش شوند.• حساسیت به آمالگام: بعضی افراد به جیوه آمالگام و یا سایر فلزات موجود در آن آلرژی و یا حساسیت دارند. این افراد نباید از آمالگام در ترمیم دندان‌شان استفاده کنند.